Espoon keskuksen turvallisuushanke
Turvallisuuspalstat
Suvela
Kirkkojärvi
Kiltakallio-Kannusilta
etusivu > turvallisuuspalstat > SAFETY-toiminta käynnistyi Suvelassa ja Kirkkojärvellä

SAFETY-toiminta käynnistyi Suvelassa ja Kirkkojärvellä

Kirkkojärven ja Suvelan kotialueilla tehtiin alkukesästä arkirikollisuuteen ja rikospelkoon liittyvät turvallisuuskyselyt. Kyselyillä selvitettiin erityisesti kolmea asiaa:

1. Miten asukkaat kokevat oman kotialueensa turvallisuuden?
2. Onko kotialueella jotain tiettyjä paikkoja tai asioita, jotka pelottavat?
3. Kuinka usein asukkaat joutuvat rikoksen uhriksi omalla kotialueellaan?

Vastausten perusteella saatiin lähtötilanne, jota nyt voidaan ryhtyä parantamaan käytössä olevilla keinoilla. Seuraava kysely tehdään ensi kesänä. Vertaamalla tämän vuoden lukuja ensi vuoden lukuihin voidaan päätellä, mennäänkö rikosturvallisuuden kehittämisessä oikeaan vai väärään suuntaan.

Kysely - ja koko toiminta - liittyy Espoon keskuksen kehittämisprojektiin, jota johtaa DI Kyösti Oasmaa. Kirkkojärven ja Suvelan kotialueet toimivat pilottialueina muidenkin espoolaisten kotialueiden kehittämisessä viihtyisemmiksi ja turvallisemmiksi. Molemmilla alueilla toimii asukasaktiiveista koostuva alueryhmä. Suvelan alueryhmän puheenjohtajana toimii Tommi Laakso ja Kirkkojärven alueryhmän puheenjohtajana Kaisa Lanttola. Alueryhmien apuna ja SAFETY-toiminnan asiantuntijana toimii OTK Mikko Virkamäki.

Toiminnassa noudatetaan ns. SAFETY-toimintatapaa. Sen mukaan turvallisuuden tunteeseen ja arkirikollisuuden asteeseen voidaan vaikuttaa pitkäjänteisesti ja mitattavasti kahdella keinolla: ympäristön parantamisella ja kommunikaation kehittämisellä. Lisäksi Safety -toimintamalliin kuuluu, että asukkaiden kokemuksia oman kotialueensa turvallisuudesta seurataan vuosittain. Safety -toiminnan lisäksi turvallisuudesta huolehditaan monella muullakin tavalla mm. poliisin toimesta ja huolehtimalla riittävästä lukituksesta.

Ympäristön kunto vaikuttaa voimakkaasti ihmisten turvallisuuden tunteeseen. Kuilumaiset, pimeät, roskaiset ja töhrityt paikat luovat turvattomuuden tunnetta. Huolehtimalla ympäristöstä, vaikkapa nostamalla maahan heitetyn roskan, voi jokainen vaikuttaa kotialueensa turvallisuuteen. Tätä taustaa vasten esimerkiksi Kerää roska päivässä -kampanja onkin mainio apu myös turvallisuuden tunteen vahvistamisessa.

Kotialueen kommunikaatiolla on myös suuri vaikutus turvallisuuden tunteeseen. Jos asukkaat tietävät, miten toimia eri tilanteissa ja kenelle voi kertoa omista havainnoistaan tai peloistaan, vähenee heidän kokemansa rikospelko. Avoin keskusteluilmapiiri ja selkeät toimintaohjeet lisäävät turvallisuuden tunnetta. Avoimella ilmapiirillä on myös se vaikutus, että pikkurötöstelijöiden on vaikea toimia siinä. Pelokas ja sulkeutunut ilmapiiri taas on paras asia pienten ja vähän isompienkin rötöstelijöiden kannalta. Joillakin alueilla ihmiset ovat niin turhautuneita, etteivät viitsi enää edes ilmoittaa rikoksista poliisille. Tämänhän on tietenkin vallan mahtava asia - rikoksentekijöiden kannalta!

Alueryhmät ovat tutustuneet alkukartoituksen tuloksiin ja päättävät alkusyksystä, miten Suvelan ja Kirkkojärven alueiden ympäristöä ja kommunikaatiota yritetään parantaa ensi vuoden aikana. Jos sinulla on tähän liittyviä ideoita, niin kerro ne alueryhmille:

Suvela / Tommi Laakso
Kirstintie 7 A 24
02760 Espoo
puh. 040-7722140
tommi.laakso@helsinki.fi
Kirkkojärvi / Kaisa Lanttola
Kaivomestarinkatu 8 A 7
02770 Espoo
puh. 040-5930067
kaisa.lanttola@keskiespoo.net

Safety -toimintamallin tarkoituksena on saada mahdollisimman moni oman kotialueen asukas ja toimija mukaan turvallisuustalkoisiin. Kaikille löytyy sopiva rooli tässä työssä. Ja kaikki hyöty koituu omaksi hyväksesi, koska oman kotialueesi turvallisuus paranee.

Mitä Kirkkojärven ja Suvelan asukkaat sitten vastasivat (jaettuja lomakkeita 500 kpl/alue)?

Kirkkojärveläisistä (vastausprosentti 29 %, vastauksia 145 kpl)
  • 49 % koki, että alueen rikollisuus tai järjestyshäiriöt ovat melko (37 %) tai hyvin suuri (12 %) ongelma
  • 47 % koki, että illalla on melko (34 %) tai hyvin (13 %) turvatonta liikkua ulkona klo 21 - 24 aikaan
  • 50 % ilmoitti erityisen turvattoman paikan ja nimesi sen
  • 36 % vastanneista oli joutunut jonkinlaisen rikoksen uhriksi kotialueellaan viimeisen kahden vuoden aikana
    Suvelalaisista (vastausprosentti 25 %, vastauksia 123 kpl)
  • 39 % koki, että alueen rikollisuus tai järjestyshäiriöt ovat melko (30 %) tai hyvin suuri (9 %) ongelma
  • 41 % koki, että illalla on melko (27 %) tai hyvin (14 %) turvatonta liikkua ulkona klo 21 - 24 aikaan
  • 51 % ilmoitti erityisen turvattoman paikan ja nimesi sen.
  • 19 % vastanneista oli joutunut jonkinlaisen rikoksen uhriksi kotialueellaan viimeisen kahden vuoden aikana.

Vaikka luvut ensinäkemältä vaikuttavat suurilta, ne vastaavat suuruusluokaltaan Helsingin kuudella eri kotialueella (Etelä-Haaga, Maunula, Merihaka, Eira-Ullanlinna, Pohjois-Haaga, Punavuori) saatuja tuloksia.

Turvallisuuskyselyn tulosten lisäksi SAFETY-toiminnassa seurataan Helsingissä poliisin tilastoja arkirikollisuuden osalta. Samaa on ajateltu tehtävän myös Espoossa. Erikseen seurataan "VAV -rikosten" (Varkaudet, Autorikokset ja Vahingonteot) ja "PHRA -rikosten" (Pahoinpitelyt, Huumerikokset, Ryöstöt ja Asuntomurrot) kehittymistä vuositasolla. Yhdistämällä turvallisuuskyselyn ja poliisin tilastojen tiedot, saadaan uskottava kuva kotialueen todellisesta rikosturvallisuudesta.

Teksti: Mikko Virkamäki, Kaisa Lanttola ja Tommi Laakso

Sivujen toteutus © 2003-2006 Tony Hagerlund.